آموزش تصویری پی ال سی لوگو(فیلم) قسمت دوم

Submitted by akhani on دوشنبه ۱۳۹۶/۴/۱۲ - ۶:۵۵
پی ال سی لوگو زیمنس

آموزش تصویری پی ال سی لوگو قسمت دوم

خت افزار لوگو:
ماژول اصلی: این بخش ترکیب پردازنده مرکزی و بخش ورودی ها و خروجی ها می باشد. پردازنده مرکزی که در اصل مغز سیستم بوده و وظیفه پردازش سیگنال های ورودی و کنترل خروجی ها را بر عهده دارد. لازم بذکر است که در برخی مدل ها، این بخش دارای صفحه نمایش و کلیدهای کنترلی نیز می باشد.(کلید های کنترلی، کلید هایی روی پی ال سی می باشد که مهمترین کاربرد آنها، نوشتن برنامه داخل پی ال سی می باشد)
در حالت کلی دو نوع ورودی و خروجی، آنالوگ و دیجیتال وجود دارد.
امکانات لوگوهای دارای صفحه نمایش:
قابلیت نمایش ورودی ها، خروجی ها و تست برنامه
امکان برنامه ریزی لوگو با استفاده از کلیدهای موجود بر روی آن
استفاده از کلید ها به عنوان ورودی
در مقابل، مدل هایی که فاقد صفحه نمایش هستند، ابعاد کوچکتر و قیمت ارزانتری داشته و برنامه ریزی آنها توسط رایانه یا کارت حافظه انجام می گیرد.
خروجی ها می توانند در دو مدل رله ای یا ترانزیستوری باشند.
توجه: با توجه به عدم امکان تعویض بخش ورودی ها و خروجی ها در ماژول اصلی، پیشنهاد می شود جهت حفاظت از خروجی ها از رله بردها استفاده نمایید.
پینوشت: سیگنال دیجیتال در توصیف ساده به شکل صفر و یک می باشد ( صفر، همان صفر تغذیه و یک، یک دیجیتال است که می تواند ۵ ولت، ۱۲ یا ۲۴ ولت باشد) که شامل تجهیزاتی است که به صورت بلی و نه ( دو وضعیتی) کار می کنند مانند میکرو سویچ ها، رله ها، کلید ها (Push button).
آنالوگ سیگنال چند وضعیتی است، مانند سنسورهایی که خروجی آنها جریان ۴ تا ۲۰ میلی آمپر است ( یعنی خروجی این سنسور می تواند هریک از جریان های مابین ۴ تا ۲۰ یعنی ۴، ۴٫۲ ، ۵٫۶، ۱۰ ، ۱۲٫۷ و …. تا ۲۰ باشد)
در سیگنال آنالوگ بین حداقل و حداکثر یک پیوستگی وجود دارد ولی در سیگنال دیجیتال تغییر وضعیت از ۰% به ۱۰۰% است و بالعکس.
در هنگام خرید کارت های آنالوگ ممکن است با مفهومی روبرو شوید بنام “دقت” یا “نرخ نمونه برداری” که بر حسب تعداد بیت مطرح می شود.
بعنوان مثال ممکن است فروشنده بگوید این مدل دقت آن ۸ بیت است و آن مدل ۱۰ بیت. همانطور که عنوان گردید، پی ال سی ها به صورت مدارهای منطقی صفر و یک کار می کنند و ولتاژی مانند ۲٫۴ ولت که نه صفر است و نه یک، برای آنها بی معنی است. برای اینکه بتوان مقادیر آنالوگ را نیز توسط پی ال سی قرائت نمود، نیاز به واحدی بنام مبدل آنالوگ به دیجیتال است. وظیفه این واحد نمونه برداری متوالی از سیگنال آنالوگ و تبدیل آن به اعداد دیجیتال است. یعنی در دقت ۸ بیت، به تعداد ۲ به توان ۸ بار (۲۵۶ بار) در واحد زمان از سیگنال نمونه برداری و تبدیل به اعداد ۰ تا ۲۵۶ می شود. در دقت ۱۰ بیت نیز، به تعداد ۲ به توان ۱۰ یعنی ۱۰۲۴ بار نمونه برداری شده و سیگنال آنالوگ تبدیل به اعداد ۰ تا ۱۰۲۴ می شود.( مشاهده می فرمایید که افزایش دوبیت دقت، باعث افزایش نزدیک به ۴ برابری دقت تبدیل شده است. دقت کارت ۱۶ بیت، ۶۴ برابر کارت ۱۰ بیتی است!!!!)
کارت های افزایشی (Expansion Card)
در برخی از مدل های لوگو، امکان افزایش تعداد ورودی ها و خروجی ها یا اضافه کردن کارت شبکه با استفاده از کارت های افزایشی – اکسپنشن (Expansion) وجود دارد.
کارت های افزایشی دیجیتال در دو مدل ۴ ورودی/ ۴ خروجی و مدل ۸ ورودی/۸ خروجی تولید می شوند.
کارت های افزایشی آنالوگ در دو دسته کلی با تغذیه ۱۲‎/۲۴VDC و ۲۴VDC تولید می گردند، که هر کدام دارای ۲ ورودی یا خروجی آنالوگ هستند. کارت های آنالوگ سیگنال های ۰ تا ۱۰ ولت، ۰ تا ۲۰ می لی آمپر و ۴ تا ۲۰ میلی آمپر یا سنسور دمای PT100 را به عنوان ورودی می پذیرند. در خروجی نیز کارت های آنالوگ ولتاژ ۰-۱۰ ولت تولید می کنند.
ماژول تغذیه : این بخش وظیفه تامین تغذیه بخش های مختلف لوگو را برعهده دارد. تغذیه لوگوها بسته به مدل می تواند ۱۲VDC ، ۲۴VCD/AC یا ۱۱۵ … ۲۴۰ VAC باشد.
قطعات جانبی
کارت حافظه:
کارت حافظه زرد رنگ: قابلیت خواندن/نوشتن و حفظ برنامه در هنگام قطع شدن برق
کارت حافظه قرمز رنگ: تنها قابلیت خواندن برنامه و حفظ برنامه در هنگام قطع شدن برق
کابل ارتباطی: جهت برنامه ریزی لوگو، نیاز به یک کابل رابط می باشد، این کابل به پورت سریال رایانه متصل می شود که البته از طریق مبدل های سریال به USB می توان به پورت سریال متصل نمود. هم اکنون کابل رابط USB نیز در بازار یافت می شود.
انتخاب لوگو مناسب برای پروژه:
هر یک از بخش های مختلف لوگو، که در بالا معرفی گردید، می تواند یک پارامتر انتخابی برای شما باشد. تعداد ورودی ها و نوع آنها در پروژه ( شامل میکرو سویچها، کلیدها، سنسورها و …..) و تعداد خروجی ها ( شیرهای برقی و ولوها، موتورها و …) تعیین کننده تعداد ورودی ها و خروجی ها هستند. همچنین نوع و ولتاژ تغذیه در دسترس داخل تابلو، تعیین کننده بخش تغذیه پی ال سی شما می باشد و در نهایت نیاز به امکانات جانبی، نظیر امکان شبکه شدن یا تمایل شما به نوع برنامه نویسی ( از طریق کلیدها روی لوگو، یا برنامه نویسی داخل یارانه) تعیین کننده بخش های دیگر می باشد.
توجه: در انتخاب تعداد ورودی هاو خروجی همیشه تلاش نمایید، که یک مدل بالاتر با تعداد ورودی و خروجی بیشتر نسبت به نیاز فعلی انتخاب نمایید.

منبع سایت کوشا الکترونیک

برای دریافت آموزش تصویری روی لینک زیر کلیک نمایید