دی اریتور (Deaerator)

Submitted by akhani on یکشنبه ۱۳۹۶/۴/۱۸ - ۲۰:۴۷
دی اریتور (Deaerator)

دی اریتور (Deaerator)

وسیله‌ای است که برای جدا سازی گازهای نامحلول آب تغذیه ی بویلر بخار، به کار می‌رود.
اکسیژن دلیل اصلی خوردگی در خطوط تغذیه، منابع ذخیره آب داغ،بویلر و پمپ ها می باشد. این در حالی است که اگر آب تغذیه بویلر علاوه بر اکسیژن دارای کربن دی اکسید نیز باشد، آنگاه PH آب کاهش یافته و خاصیت اسیدی به آب داده می شود، که این آب اسیدی موجبات سرعت در خوردگی آهن می شود.

دی اریتورها برای پایین آوردن میزان اکسیژن حتی تا  ۲۰ ppm یا کمتر از آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.
اولین مرحله در جدا سازی گازهای اضافی از آب تغذیه بویلرها، گرم کردن این آب می‌باشد تا اکسیژن از آن خارج گردد.

همان‌طور که می‌دانید میزان حضور گازهای محلول در آب با دمارابطه‌ی معکوس دارد، یعنی هر چه دمای آب بالاتر رود میزان اکسیژن موجود کمتر می‌گردد. به طور معمول منابع تامین آب بویلر در درجه حرارت ۸۵ تا ۹۰ درجه عمل می‌کنند تا میزان اکسیژن موجود در آب را به ۲ mg در یک لیتر کاهش دهد.


در صورت استفاده از دی اریتورها در فشار اتمسفر یا در خلاء، نمی توان دمای آن را بیش از حد بالا برد چون احتمال تبخیر آب و وقوع پدیده ی کاویتاسیون در پمپ ها بالا می رود. معمولاً برای غلبه بر این مشکل دی اریتورها را در ارتفاعی بالا تر از پمپ‌های تغذیه قرار می‌دهند و به سراغ دی اریتور های تحت فشار می روند.
دی اریتور ها در فشار اتمسفر به دلیل این مشکلات، تنها توان جداسازی مقداری از اکسیژن نامحلول در آب را دارند مابقی اکسیژن موجود در آب را باید با اضافه کردن مواد شیمیایی مانند سدیم سولفات و هیدرازین از بین برد. در نقاطی که نباید مواد شیمیایی به آب اضافه گردد از دی اریتورهای تحت فشار استفاده می‌گردد تا بتوان اکسیژن را تا حد لازم از آب تغذیه خارج کرد.

دی اریتور ها را می توان در کل به سه دسته تقسیم بندی کرد:

دی اریتور های تحت خلا (دمای آب تا ۸۲ درجه سانتی گراد)
دی اریتور های اتمسفریک (دمای آب تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد)
دی اریتور های تحت فشار (دمای آب تا ۱۰۵ درجه سانتی گراد)

دسته بندی