پنج شنبه, 07 اسفند 1393 ساعت 09:39

نرم افزار سیم پیچی الکتروموتورها

م افزاری که جهت دانلود قرار داده ایم نرم افزاری جالب و ایرانی و بدون نیاز به نصب میباشد و قابلیت رسم نقشه سیم پیچی الکتروموتورهای تکفاز و سه فاز را دارد.از دیگر قابلیتهای آن دو زبانه بودن آن،قابلیت رسم همزمان چند نقشه روی هم که برای انجام مقایسه مناسب است و... .

از فایل ضمیمه دانلود نمایید.

یکشنبه, 03 اسفند 1393 ساعت 18:39

آشنایی با قطعات و تجهیزات کنترل صنعتی

ر کنار اجرای پروژه های پی ال سی چیزی که کاملا مشهود است استفاده از تجهیزات کنترلی و اتوماسیونی می باشد.در این پست شما می توانید کاتالوگ اغلب تجهیزات کنترلی و اتوماسیون صنعتی را دریافت نمائید.

با تشکر از شرکت الیکا الکتریک بابت ارسال این کاتالوگ.

 

یکشنبه, 03 اسفند 1393 ساعت 18:21

جزوه آموزشي Logo به زبان فارسي

 

 

جزوه آموزشيlogo به زبان فارسي،تهيه و تدوين : مركز تحقيق و توسعه شركت نيكوپتروپرداز

تهيه و تاليف : مركز تحقيق و توسعه شركت نيكوپتروپرداز

 

جمعه, 01 اسفند 1393 ساعت 07:37

مطابق استاندارد، مشخصات فلنج كه شامل موارد ذیل می باشد باید بر روی فلنج حك گردد:
1- نام تجاری تولید كننده فلنج
2- سایز اسمی لوله(قطر خارجی لوله كه فلنج به آن جوش داده خواهد شد)
3- مقدار فشار قابل تحمل توسط فلنج (به آن كلاس فلنج هم گفته می شود)
4- شكل سطح فلنج(شكل سطح فلنج مهمترین قسمت تشكیل دهنده یك فلنج می باشد)
5- سوراخها(گاهی بعنوان ضخامت دیواره نیز بیان می گردد)
6- مواد تشكیل دهنده فلنج(مطابق استاندارد ASTM این عدد بیان كننده مشخصات مواد خام مورد استفاده برای تهیه فلنج می باشد.)
7- شماره یا كد مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی فلنج.

فلانچ
كلاس فلنجها

فلنجها بسته به نوع جنس متناسب با فشاری كه تحمل می كنند به كلاسهای مختلف به شرح زیر تقسیم می گردند:

1- رده بندی فشار مطابق استاندارد ANSI B16.34
مطابق این استاندارد فلنجهای فولادی وآلیاژهای آن به كلاسهای 150-300-400-600-900-1500-2500-تقسیم بندی می شوندكه این اعداد ماكزیمم فشار بر حسب PSI بوده كه فلنجها در حداكثر دمای مجاز می توانند تحمل كنند ومعمولا فشار كاركرد حدود 2.4 برابر اعداد فوق می باشد. (رابطه فشار با دما برای جنسهای مختلف در استاندارد فوق مشخص گردیده است)

 

جمعه, 24 بهمن 1393 ساعت 15:17

مقدمه ای بر شناخت لوله کشی صنعتی (Piping) 

ده :

اصولا مدارک رسمی لوله کشی صنعتی یا پایپینگ به سه دسته تقسیم میشوند. کدها، استانداردها، پیشنهادهای اجرایی و مدارک پروژه. کدها (CODES) یا در فارسی نظام نامه ها، دستورالعمل طراحی، اجرا، نصب و بازرسی هستند و با قوانین کشور تدوین کننده سازگارند. معروفترین کد در پایپینگ، ASME B31-3 برای process piping یا پایپینگ فرایندی است.

استانداردها به بیانی زبان مشترک میان سازندگان و استفاده کنندگان اقلام یا قطعات پایپینگی است. به صورتی که برای هر قطعه یک استاندارد با شمارۀ مخصوص وجود دارد. در استانداردها جنس، ابعاد، روش تولید و تلرانس و ویژگیهای مکانیکی هر قطعه به تفصیل بیان شده و خریدار میتواند با مشاهده شماره استاندارد ساخت هر قطعه روی آن به ویژگیهای آن پی ببرد. به عنوان مثال در ایران استاندارد پذیرفته شده برای لوله های درزدار API 5L یا برای فلنج ها ASME B15-6 میباشد.

پیشنهادهای اجرایی (RECOMENDED PRCTICES) مدارکی است که از سوی همان موسسه های تدوین کنندۀ استانداردها و کدها تولید میشود ولی عمل به آنها اختیاری است. مثلا API 656 در مورد نصب پمپ ها یک پیشنهاد اجرایی است. با این حال به توصیه های آن عمل میشود. مدارک پروژه مختص همان پروژه است و توسط شرکتهای طراح و براساس شرایط آن محیطی آن پروژه، خوراک (مواد اولیه)، سلایق کارفرما و صلاح دید مهندسان طراح تنظیم میشود و در دیگر پروژه ها اعتباری ندارد مگر با اجازه شرکت مشاور…